التهاب فاشیاى کف پا

التهاب فاشیاى کف پا

فاشیاى کف پا نوارى از بافت همبند رشته در کف پا است و از انگشت‌هاى جلوى پا به قسمت عقب پاشنه گسترش یافته است. این فاشیا  قوس کف پا را به سمت بالا نگه مى‌دارد و فاقد قدرت ارتجاعی است. وقتى به این فاشیاى غیرقابل ارتجاع  بیش از حد معمول فشار وارد شود، ممکن است به اتصالات باریک آن در پاشنه کشش بیش از اندازه‌اى وارد گردد. این فرایند زمینه ی التهاب و درد در کف پا را فراهم میکند.

التهاب فاشیاى کف پا عارضه شایعى در دوندگان، افراد فعال از نظر ورزشی، یا کسانى است که اخیراً میزان تمرینات بدنى خود را افزایش داده‌اند. درد پاشنه هنگام پیاده‌روى یا دویدن از علایم این عارضه هست و ممکن است به سمت یک درد مداوم خفیف یا حاد پیش برود. این درد صبح‌ها هنگام بیدار شدن از خواب یا بعد از استراحت شدیدتر است. این عارضه ممکن است در اثر دویدن روى پنجهٔ پا (تپه‌نوردی) یا دویدن در زمین نرم ماسه‌اى و یا استفاده از کفش‌هاى نامناسب به وجود آید.
التهاب فاشیای کف پا ممکن است باعث ایجاد خار پاشنه گردد.

روشهای درمان التهاب فاشیای کف پا

 استراحت

کاهش یا توقف فعالیت هایی که درد را بدتر می کنند، اولین قدم در کاهش درد است. شما ممکن است نیاز داشته باشید که فعالیت های ورزشی را که در آن پاهای شما به شدت روی سطوح سفت برخورد می کنند، قطع کنید. (مثل دویدن یا step در ایروبیک).

کفی طبی و درمان های ارتوزی

استفاده از کفی طبی وصندل طبی مخصوص فرد در حین فعالیت  به ایجاد elevaition  در فاشیای کف پا و برطرف شدن التهاب غشا کف پا کمک میکند. استفاده از اسپیلنت شبانه هنگام خواب به کاهش التهاب و درد صبحگاحی کمک میکند.

یخ

غلطاندن یک بطری آب سرد زیر کف پا بمدت 20 دقیقه موثر است و 4-3 بار در روز انجام می شود.

داروهای ضد التهاب

داروهایی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن درد و  التهاب را کم می کنند.

تمرین

التهاب فاشیای کف پا بر اثر سفتی عضلات پا و پشت ساق بدتر می شود. کشش عضلات پشت ساق و نیام کف پایی موثرترین راه برای کاهش درد است:

  • کشش عضلات پشت ساق: رو به دیوار بایستید و کف دستتان را روی دیوار بگذارید. یک زانو را صاف و کشیده نگه دارید طوری که کف پا و پاشنه روی زمین باشد. پای دیگر را در جلو  قرار دهید، طوری که زانوی آن خم باشد. برای ایجاد کشش در عضلات ساق و تاندون آشیل، لگن خود را به سمت دیوار دیوار حرکت دهید. این وضعیت را ده ثانیه نگه دارید، سپس استراحت کنید. این تمرین را برای هر پا، 20 بار تکرار کنید، حین انجام این تمرین باید یک کشش قوی را در عضلات پشت ساق خود حس کنید.
  • کشش نیام کف پا: در حالت نشسته پای مبتلا را روی زانوی سمت راست مقابل بگذارید. انگشتان پای مبتلای خود را با دست بگیرید و آنها را به آهستگی به سمت بالا بکشید. اگر دستتان به انگشتان پایتان نمی رسد، یک پارچه را دور شست پا پیچیده و به کمک آن انگشتان را به بالا بکشید. دست دیگر خود را روی نیام کف پا بگذارید که به صورت یک طناب سفت در طول کف پا شنه حس می شود. کشش را ده ثانیه نگه دارید. برای هر پا بیست بار تکرار کنید. این تمرین بهتر است در صبح و قبل از ایستادن یا راه رفتن انجام شود.

تزریق کورتون

کورتون ها داروهای ضد التهاب قوی هستند برای کاهش درد و التهاب می توان آن را به داخل نیام کف پایی تزریق کرد. توجه داشته باشید که تزریقات مکرر در نیام کف پایی می تواند با عوارض بدی همراه باشد.

ارسال نظر و دیدگاه

پست الکترونیک شما محفوظ بوده و منتشر نمیگردد.