درمان زانو و پای ضربدری بدون عمل جراحی(حرکات اصلاحی و ورزش)

درمان زانو و پای ضربدری بدون عمل جراحی(حرکات اصلاحی و ورزش)

پا ضربدری، شرایطی است که زاویه بالای ساق پا به طرف داخل میباشد و زانوها در تماس با یکدیگر قرار میگیرند و مچ پا ها از هم دور می شوند. معمولا کودکان تا سن ۳ سالگی دچار کجی زانو می باشند و پای ضربدری به علت خم بودن ساق پای جنین در رحم مادر است، معمولا این کودکان تا سنین ۴ الی ۵ سالگی با پای ضربدری روبرو هستند، و پس از آن زانو شروع به صاف شدن می کند، با این حال  تعدادی از این کودکان این کج بودن اصلاح نشده و ادامه می‌یابد. در این موارد علت کج بودن زانو ممکن است ناشی از مشکلاتی مثل بیماری  نرمی استخوانیا بدشکلی های ژنتیکی باشد.

علائم و نشانه ها

ظاهر پاها و وضعیت زانو ها در بسیاری از موارد ابتلا به زانو ضربدری به وضوح نشان دهنده وضعیت قرارگیری نامناسب زانوها می باشد. نزدیک شدن بیش از اندازه زانوها به خط میانی بدن و فاصله داشتن قوزک داخلی مچ پاها از یکدیگر  و سایش زانوها به یکدیگر، هنگام راه رفتن از علائم پا ضربدری می باشند. سایر علایم در ادامه آورده شده اند:

  • کوتاه بودن تاندون آشیل
  • متمایل بودن کشکک ها به خارج و احتمال به وجود آمدن نیمه دررفتگی آن
  • خستگی به هنگام راه رفتن و دویدن
  • دردپشت ساق پا و جلوی ران
  • کوتاه بودن قد
  • آرتروز زود هنگام
  • سائیدگی زیاد از حد لبه داخلی کفش
  • راه رفتن باپاهای چرخیده به خارج و یا باپنجه های چرخیده به داخل

درمان به روش فیزیوتراپی و ورزش

متخصصین درد می توانند برنامه حرکات اصلاحی پای ضربدری مخصوصی را برای اصلاح زانوی ضربدری در کودکان طراحی کنند، همچنین یک برنامه ورزشی برای کمک به استحکام عضلات ضعیف طراحی می کند. شما با انجام برنامه ورزش پای ضربدری و تمرکز بر عضلاتی که به استحکام نیاز دارند، می توانید بدن خود را در وضعیت سالم و ایمن قرار دهید و  برای انواع چالش های ورزشی آموزش دیده و خطر آسیب دیدگی را محدود کنید.

حرکات کششی فاکتور مهمی در حرکات اصلاحی پای ضربدری و در برطرف کردن زانوی ضربدری است. وقتی مفصلی در تمام اوقات در یک وضعیت غیر هم تراز قرار داشته باشد، ساختارهای مشخصی کوتاه و سفت می شوند. سفتی و خشکی مفاصل و عضلات باعث می شود که ورزش کردن و انجام حرکات استقامتی دشوار شود. متخصصان ابتدا زانوی شما را معاینه کرده، تا متوجه شود کدام ساختارها سفت شده اند و بدین ترتیب یک برنامه کششی مناسب و ورزش زانوی ضربدری برای شما طراحی کند.

در ادامه چند ورزش و حرکت اصلاحی پای ضربدری ذکر شده است. متخصص درد در نحوه اجرای حرکات، تعداد دفعات انجام آن در روز، تکرار ها و چگونگی انجام تمرینات به شما آموزش خواهد داد.


درمان زانو و پای ضربدری بدون عمل جراحی
بالا آوردن پای صاف

وقتی بدن شما گرم شد، روی زمین به پشت دراز بکشید، یک پای خود را صاف دراز کنید و پای دیگر  را از زانو خم کنید. عضلات ران را در پایی که صاف کرده اید را منقبض کنید و در حدود ۳۰ سانتیمتر بلند کنید و به مدت پنج ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. مطمئن شوید که کمر و نیم تنه شما در وضعیت راحتی قرار دارند و از قوس دادن کمر پرهیز کنید. بالا آوردن پا را حداقل دو بار برای هر پا تکرار کنید. این حرکت به تقویت ماهیچه چهارسر ران کمک می کند.


چمباتمه نشستن با تکیه به دیوار

کنار یک دیوار بایستید و پشت خود را به آن تکیه دهید و پاشنه های پاهای خود را از هم فاصله دهید تا زمانی که خود را به پایین سر می دهید و در وضعیت چمباتمه قرار می گیرید، زانوها باید هم تراز انگشتان پا قرار بگیرند. توجه داشته باشید که پاهای شما باید به اندازه عرض شانه باز باشند و باید در زاویه ۹۰ درجه چمباتمه بزنید اما پایین تر از ۹۰ درجه نروید. به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در وضعیت چمباتمه باقی بمانید، می توانید عضلات شکم خود را کمی منقبض کنید و با افزایش استحکام، مدت زمانی را که چمباتمه می زنید، را افزایش دهید.


فشار دادن زانو

روی زمین یا روی نیمکتی نشسته و پاهای خود را در مقابل خود صاف کنید و یک حوله تا زده را در پشت زانوی خود قرار دهید. عضلات چهار سر ران در پایی که حوله زیر آن قرار داده اید، منقبض کنید و پشت زانوی خود را به سمت حوله فشار دهید. به مدت سه ثانیه در این وضعیت باقی بمانید، سپس استراحت کنید و حرکت را ۱۰ بار برای هر دو پا تکرار کنید.

ارسال نظر و دیدگاه

پست الکترونیک شما محفوظ بوده و منتشر نمیگردد.