مشکلات مفصل لگن در نوزادان

مشکلات مفصل لگن در نوزادان

یکی از مشکلاتی که به طور مادرزادی ممکن است نوزادان را گرفتار کند، در رفتگی مفصل لگن و محل مفصل شدن استخوان ران با حفره استخوان لگن است. اگر نوزاد شما دچار این مشکل باشد، مهم است که این عارضه را در همان ابتدای زندگی تشخیص داده و درمان نمایید.

 این عارضه ممکن است در ابتدا مشکل مشهودی ایجاد نکند، بنابراین پزشک می‌بایست با معاینه مفصل لگن را در هر بار ویزیت نوزاد را مورد بررسی قرار داده تا زمانی که نوزاد شروع به راه رفتن نماید.

پزشک برای معاینه مفصل لگن نوزاد، به آرامی استخوان‌های ران را فشار می‌دهد و می‌کشد تا ببیند آیا این استخوان در حفره لگن لق می زنند یا نه. هنگامی که سن نوزاد بالاتر رفت، دکتر دو ران او را به طرفین باز می‌کند تا ببیند آیا این استخوان‌ها به راحتی باز می‌شوند یا خیر.

اگر مشکل مفصل لگن جدی باشد یا در ویزیت‌های بعدی پزشک همچنان مشکل باقی مانده باشد، دکترتان ممکن است شما را به یک ارتوپد اطفال ارجاع نماید. ارتوپد اطفال پزشکی است در مشکلات استخوان و مفاصل کودکان تخصص دارد. ممکن است پزشک برای بررسی مفصل لگن از سونوگرافی استفاده نماید. همچنین در حدود سه ماهگی نوزاد ممکن است رادیوگرافی با اشعه ایکس استفاده شود.

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

اغلب موارد دررفتگی مادرزادی مفصل لگن با استفاده از یک بریس نرم درمان می‌شوند. این بریس زانوهای نوزاد در حالت بازشده به طرفین و خم‌شده روی قفسه سینه نگه می‌دارد. اگر نوزاد شما با این بریس تحت درمان باشد، پزشک مفصل لگن او را هر یک تا دو هفته معاینه می‌کند، تا ببیند آیا مفصل لگن در جای خود ثابت شده است یا نه. هنگامی که مفصل لگن جا افتاد، نوزاد باید ۲ تا ۳ ماه دیگر این بریس را داشته باشد. در مجموع ممکن است لازم باشد نوزاد برای ۳ تا ۶ ماه به طور شبانه‌روزی این بریس را پوشیده باشد.

۵ درصد نوزاد مبتلا به عارضه دررفتگی لگن به درمان‌های بیشتری از بریس نیاز دارند. ممکن است لازم باشد، پای آنها گچ گرفته شود و عد‌ه‌ای هم نهایتا نیاز به جراحی برای تثبیت مفصل لگن پیدا می‌کنند.

 اگر بستگان شما در هنگام نوزادی به این مشکل مفصل لگن مبتلا بوده‌اند، به پزشک خود حتما اطلاع دهید. حتی اگر لگن نوزاد شما طبیعی به نظر رسد، پزشک شما ممکن است برای اطمینان آن را با سونوگرافی یا رادیوگرافی با اشعه ایکس مورد بررسی قرار دهد.

ارسال نظر و دیدگاه

پست الکترونیک شما محفوظ بوده و منتشر نمیگردد.